منبع تغذیه

//arcanet.ir/wp-content/uploads/2021/09/منبع-تغذیه.jpg

منبع تغذیه چیست؟

منبع تغذیه دستگاهی است که توان و انرژی لازم برای کارکرد یک وسیله را فراهم میکند.

منبع تغذیه ممکن است یک دستگاه مجزا یا بخشی از یک دستگاه دیگر باشد. تمام وسیله های الکترونیکی که ما هر روزه از آن ها استفاده میکنیم، هر یک به صورتی از منبع تغذیه استفاده میکنند. تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ و ...، وسایلی هستند که دائما با آن ها کار میکنیم، که تمام این موارد از منبع تغذیه بهره میبرند.

مهم ترین دلیل استفاده از منبع تغذیه، تامین ولتاژ و جریان مناسب هر دستگاه بدون ایجاد مشکل برای آن هاست. یعنی کار منبع تغذیه، گرفتن انرژی از یک منبع انرژی (برقی، مکانیکی،...) و تبدیل آن به ولتاژ، جریان و فرکانس مناسب جهت تغذیه بار است. یک منبع تغذیه تثبیت شده (رگلاژ شده) میتواند ولتاژ یا جریان خروجی را تا حد معینی تقریبا ثابت نگه دارد.

ویژگی های اصلی منبع تغذیه شامل موارد ذیل میشوند:

  • نوع و دامنه ولتاژ و جریانی که برای بار تامین میکند.
  • پایداری ولتاژ یا جریان خروجی به ازای بار های الکتریکی مختلف.
  • مدتی که می تواند انرژی را بدون سوخت گیری یا شارژ مجدد تامین کند(در منابع تغذیه ای که منابع انرژی قابل حمل داشته باشند)

انواع منبع تغذیه

منابع تغذیه به گونه های مختلفی دسته بندی میشوند.

نوع ولتاژ خروجی، نحوه عملکرد، خروجی ثابت یا متغیر از جمله مشخصه هایی است که میتوان بر اساس آن ها منابع تغذیه را دستهبندی کرد. اما در این میان دسته بندی بر اساس نوع عملکرد فنی تر بوده و همچنین رایج تر است.

دسته بندی بر اساس نحوه عملکرد

  1. منابع تغذیه خطی

این منبع تغذیه به دلیل عدم امکان کلیدزنی یا سوئیچینگ خطی نامیده میشود؛ با این حال در ساختار خود شامل عوامل غیر خطی همچون دیود و ترانزیستور میباشد.

برای توضیح عملکرد آن ها باید گفت که دامنه ولتاژ متناوب ورودی را با یک ترانسفورمر کاهنده کاهش میدهند(ای سی)، آن را با یک پل دیودی یکسو (دی سی) میکنند؛ و پس از حذف ریپل با یک فیلتر ساده خازنی، خروجی را به بار میدهند. البته پس از آن نیز برای تثبیت هر چه بیشتر، از رگلاتور های ولتاژ لاینر استفاده میشود.

این منابع تغذیه دارای بعضی محدودیت های ذاتی هستند و نمیتوان از آن ها برای تامین جریان های بالا استفاده کرد؛ اما همچنان از آن ها برای کاربرد های حساس به نویز استفاده میشود.

  1. منابع تغذیه سوئیچینگ

اساس عملکرد این منبع، قطع و وصل ترانزیستور هاست. در حقیقت ترانزیستور های فرکانس بالا با قطع و وصل مداوم(سوئیچ بین حالات قطع و وصل) خروجی منبع را می سازند و به همین خاطر به این نام شناخنه میشوند. پاور کامپیوتر از جمله منابع تغذیه سوئیچینگ است.

  1. منبع تغذیه بدون وقفه (ups)

این نوع از منابع تغذیه برای محافظت از سخت افزار ها و تجهیزاتی مانند سرور ها، سیستم های کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و ... کاربرد دارد. افزایش ولتاژ یا قطعی برق در چنین تجهیزاتی می تواند باعث زیان هایی همچون اختلال در کسب و کار های اینترنتی، یا از بین رفتن اطلاعات مهم، و یا اخلال در شبکه و اینترنت شود

enemad-logo